Direktor Razvojne agencije Republike Srpske Marinko Đukić uručio je danas certifikate novoj grupi mentora za mala i srednja preduzeća. Teorijski dio obuke uspješno je završilo 11 polaznika iz Razvojne agencije Republike Srpske, Gradske razvojne agencije Banja Luka i opština Laktaši, Novi Grad , Srebrenica i Han Pijesak. Praktičan dio obuke ovi mentori nastaviće u preduzećima koja su iskazala interes za uslugom mentoringa na javnom pozivu koji je nedavno raspisao RARS.
„Na javni poziv prijavilo se 26 privrednih subjekata, a mentorsku uslugu dobiće njih 16 koji su zadovolјili sve potrebne kriterijume. Mentori će u tim preduzećima napraviti presjek stanja, utvrditi probleme, te predložiti rješenja“, rekao je Đukić na konferenciji za novinare na kojoj su predstavlјeni rezultati projekta “Uspostavlјanje i promocija mentoring usluga malih i srednjih preduzeća u zemlјama zapadnog Balkana – faza 2” koji je podržala Japanska agencija za međunarodni razvoj (JICA).
Zahvalјujući učešću u projektu koji se provodio i na području Srbije, Crne Gore, Makedonije i Federacije BiH, RARS je uspostavila sistem za pružanje mentorskih usluga u Republici Srpskoj, a moguća je i treća faza koja bi podrazumijevala edukovanje vlastitih trenera za mentore čime bi sistem postao samoodrživ.
Đukić je naglasio da je kroz projekat edukovano ukupno 45 mentora iz RARS, lokalnih razvojnih agencija i opština i gradova širom Srpske, te da je uslugu mentoringa dobilo 38 privrednih subjekata. Među njima je i preduzeće „Milinković“ d.o.o. Banja Luka koje se bavi proizvodnjom proizvoda od drveta i pločastog namještaja i koje preko 60% proizvodnje plasira na ino tržište.
“Mentor je prvo upoznao kako preduzeće funkcioniše, zatim utvrdio slabosti, nakon čega smo preduzeli određene korake da unaprijedimo poslovanje. Konkretno, mi smo riješili problem gomilanja zaliha, bolјe posložili proces proizvodnje, a slušajući prijedloge i kritike radnika napravili smo pobolјšanja kod stavri koje ponekad zanemarimo“, kaže Nenad Milinković, vlasnik preduzeća.
Mentor Slađana Grujičić iz Srebrenice posebno je istakla kvalitet i metodologiju obuke i izrazila uvjerenje da će veliki broj preduzeća sa područja Srebrenice pobolјšati poslovanje uz mentorsku podršku.
“Drago mi je što je ova obuka nastala u trenutku kada je porastao interes preduzeća za usluge mentoringa, a koja će za opštinu iz koje dolazim biti veoma značajna jer do sada nismo imali lјude profilisane za pružanje ovih usluga”, rekla je Grujičićeva.