Uključiti poslodavce u izradu upisne politike

U okviru projekta COTON, koji provodi Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća u okviru programa Prilika plus, a koji finansira Vlada Švajcarske, početkom sedmice u Zvorniku i Bihaću predstavljeni su rezultati istraživanja čiji je cilj procjena materijalnih, tehničkih i stručnih kapaciteta srednjih stručnih škola i preduzeća kako bi se mogla identifikovati ona preduzeća koja su spremna da sarađuju sa školama u procesu realizacije praktične nastave. 
Istraživanje koje je među privrednicima i srednjim školama u regiji Birač provedeno tokom proteklih dva mjeseca, pokazalo je da ne postoji trajna i funkcionalna veza između obrazovnih institucija i privrede, te da je neophodno uključiti predstavnike poslodavaca u izradu upisne politike. 
Od 34 anketirana preduzeća u opštinama Šekovići, Vlasenica, Milići, Bratunac, Srebrenica i gradu Zvorniku, samo pet prima učenike na praktičnu nastavu. Kao glavne razloge za nepostojanje kvalitetne veze između obrazovnih institucija i privrede, ispitanici navode lošu komunikaciju sa školama, nedostatak kapaciteta i pravne regulative za regulisanje učeničke prakse. 
Slična situacija je i na području Unsko-sanskog kantona. Rezultati istraživanja pokazali su da skoro 90 odsto anketiranih preduzeća u ovom kantonu trenutno ne prima učenike na praktičnu nastavu, a dvije trećine od 118 anketiranih preduzeća nije spremno da primi učenike na praksu. 
Istraživanje provedeno u okviru projekta COTON predstavlja polaznu osnovu za nastavak aktivnosti u približavanju privrede i strukovnih škola, te realizaciju učeničke prakse u pogonima lokalnih preduzeća. Informacije prikupljene o kapacitetima strukovnih škola i preporuke koje budu definisane nakon završetka aktivnosti u vezi sa razvojem edukacije odraslih, biće iskorištene u drugoj fazi projekta kao osnova za unapređenje kvaliteta praktične obuke u strateškim zanimanjima.