Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća u saradnji sa Ministarstvom privrede Hercegovačko–neretvanskog kantona i Privrednom komorom Grada Mostara, organizovala je prošlog petka u Mostaru, u okviru 19. Međunarodnog sajma gospodarstva, panel diskusiju o temi “Povezivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada”. Panel je organizovan u okviru programa Prilika plus koji realizuje Agencija, a podržava Vlada Švajcarske.
Otvarajući skup, direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Marinko Đukić podsjetio je prisutne na značaj pitanja koordinacije i usklađivanja djelovanja obrazovanja i privrede.
– Agencija je kroz program Prilika plus prepoznala da postoji jaz između onoga što nudi naš obrazovni sistem i onoga što je potrebno realnom sektoru. Osnovni smisao ovoga programa je da se smanji jaz između vremena završetka srednje škole do pronalaska odgovarajućeg radnog mjesta – istakao je Đukić.
Prvi čovjek Agencije smatra da je u interesu poslodavaca da prime učenike srednjih stručnih škola na praksu i na taj način sebi na vrijeme obezbijede obučenu i kvalifikovanu radnu snagu.
– Kada prime srednjoškolce na praksu u svoja preduzeća, oni kroz to vide i kakvi su, ko može da ostane da radi, čemu posebno treba da ih uče, a s druge strane kada učenici završe škole, znaju gdje i na koja radna mjesta idu i šta će tačno raditi – naveo je Đukić.
Predstavnik Ambasade Švajcarske u Bosni i Hercegovini Jozef Guntern, obraćajući se učesnicima diskusije, izdvojio je fleksibilnost kao jedan od tri značajna preduslova za realizaciju praktične nastave i uspješno funkcionisanje obrazovnog sistema. Fleksibilnost, kako u smislu planiranja i praćenja trendova na tržištu rada, tako i u smislu prelaska mladih lјudi sa stručnog na akademski nivo kao i obrnuto.
Takođe, on smatra da je izuzetno važno da poslodavci aktivno učestvuju u procesu obrazovanja, planiranju i realizaciji praktične nastave, te na taj način dobiju priliku da iskažu i ostvare svoje interese.
– Treći preduslov kvalitetnog funkcionisanja obrazovnog sistema je savjetovanje mladih lјudi u kom pravcu da nastave školovanje kako bi zaista imali realnu šansu na tržištu rada i posredništvo u smislu da se tačno zna kakva je radna snaga na tržištu rada i kome je takva radna snaga potrebna – zaklјučio je Guntern.
U radu panel – diskusije učestvovali su i predstavnici Vlade FBiH i Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, poslovne zajednice, srednjih škola i predagoških institucija.