Klasteri
Klaster je oblik preduzetničke infrastrukture koju na jednom geografskom području čine međusobno povezani privredni subjekti koji posluju u istim, srodnim ili različitim djelatnostima i sa njima povezani specijalizovani dobavljači, pružaoci usluga, obrazovne i naučnoistraživačke institucije, agencije i drugi.
Ovaj instrument preduzetničke infrastrukture je takozvani „soft“ instrument, odnosno ne podrazumijeva obavezno ulaganje u infrastrukturu u vidu objekata, kancelarijskog i/ili proizvodnog tipa, već organizovanje i ugovorno povezivanje preduzeća, institucija i organizacija koje učestvuju u lancu vrijednosti jednog proizvoda, ili grupe proizvoda, radi povećanja konkurentnosti, obima proizvodnje, poboljšanja kvaliteta, ili smanjenja troškova.
Klasteri sami po sebi mogu biti formalni i neformalni. Mogu biti trajni ili jednokratni (konzorciji za dobijanje poslova). Takođe, mogu biti lokalni, regionalni, nacionalni, ili internacionalni u smislu porijekla i lokacije članova.
PREDNOSTI UDRUŽIVANjA U KLASTER
- Smanjenje utroška vremena i sredstava za pronalaženje kupaca
- Optimiziranje utroška vlastitih resursa u funkciji povećanja konkurentnosti i profitabilnosti
- Jačanje promotivne funkcije uz istovremeno smanjivanje troškova istih
- Značajno smanjenje utroška vremena i resursa za pregovaranje i tehnička pitanja u vezi sa osvajanjem novih tržišta, novih kupaca ili definisanja uslova saradnje sa ostalim partnerima unutar i/ili izvan klastera
- Podjela troškova i značajne uštede u troškovima poslovanja
- Povećanje iskorištenosti kapaciteta i uža specijalizacija u vezi sa zajedničkim proizvodima
- Profitna, odnosno komercijalna privredna društva, odnosno poslovna udruženja, preduzeća ili konzorciji koji formalizuju uspostavljanje „novog“ pravnog lica od strane preduzeća iz reda osnivača, a kasnije i pridruženih članova. Ostvareni profit iz komercijalne djelatnosti klastera dijeli se u skladu sa osnivačkim pravima, ili ugovorima koja preduzeća potpisuju.
- Neprofitna, odnosno formalno registrovana kao udruženja ili fondacije, koji djeluju u ime i za račun osnivača i članova. Eventualno ostvareni profit mogu koristiti samo i isključivo za unapređenje vlastitih aktivnosti i povećanje efikasnosti rada klastera kao udruženja. Osnivači i članovi nemaju pravo povlačiti ostvareni profit iz udruženja, ali suvereno upravljaju namjenom i upotrebom sredstava.
- Usaglašavanje interesa pojedinih subjekata u lancu vrijednosti, pri čemu se jasno moraju definisati pojedinačni interesi svakog eventualnog učesnika, kao i presjek najmanjih zajedničkih ciljeva i interesa preduzeća i organizacija koje iniciraju uspostavljanje klastera
- Definisanje kriterijuma za pristup eventualnih ostalih članova i predlaganje osnivačkih akata, pravilnika i statuta, pri čemu se pripremaju svi potrebni akti za pristup osnivanju, u skladu sa zakonski odabranim modelom organizacije klastera
- Osnivačka skupština, pri čemu se zvanično sastaju osnivači i potencijalni članovi klastera, na kojoj se zvanično donosi odluka o osnivanju, usvaja statut klastera, pravilnici i ostali dokumenti koji definišu međusobna prava i obaveze budućih članova
- Proces registracije, koji podrazumijeva formalizovanje postojanja klastera u skladu sa Zakonom po kojem se formira. Ovaj proces zvanično se završava registracijom klastera u sudu, čime on postaje pravno lice i zvanično počinje sa radom
- Imenovanje odgovornih lica, podrazumijeva imenovanje organa klastera u skladu sa statutom i odlukama o osnivanju, te definisanje ovlaštenja pojedinih nivoa, pojedinačnih ovlaštenja i zadataka
- Donošenje poslovnog plana podrazumijeva i formalno početak rada klastera sa jasno definisanim planovima aktivnosti, očekujućim rezultatima i instrumentima mjerljivosti ostvarenja postavljenih ciljeva
Poslovanje klastera kao profitnog društva se, u procesu osnivanja, ne razlikuje od neprofitnog, osim što u procesu poslovanja podrazumijeva sva poreska i neporeska davanja koja pripadaju nekom profitnom društvu, kao i obavezu registrovanja kao PDV obveznika od trenutka kada godišnji budžet, ili promet pređe iznos od 50.000 KM.
Udruženje drvoprerađivača
Klaster je specijalizovan za primarnu i finalnu obradu drveta: prerada i proizvodi od drveta i plute, celuloza, papir i proizvodi od papira. Preduzeća uglavnom isporučuju na strano tržište: Srbija, Hrvatska, Makedonija i Italija.
RTD Health Cluster
Klaster je osnovan u okviru projekta AMI 4EUROPE koji je realizovan u periodu od tri godine i okupio je više od 20 institucija iz Španije, Italije, Nemačke, Mađarske, Rumunije i Bosne i Hercegovine, sa više…
Strukovno udruženje „Autosistem“
Udruženje posluje s ciljem da se stvore uslovi za uspješniji rad fizičkih i pravnih lica koja se bave djelatnošću automehanike, autoelektrike, autolimarstva, autolakiranja, vulkanizacije, autopraone i ugradnje auto plina. Neki od ciljeva udruženja su: pomoć…
„Drvo klaster Banja Luka“
Drvo klaster je udruženje proizvođača namještaja koje ima za cilj da povezivanjem, edukacijom, razmjenom informacija unaprijedi poslovanje preduzeća koja se bave proizvodnjom namještaja. Djelatnost Udruženja: organizovanje u grozdove preduzeća za proizvodnju namještaja i koordinacija u…
Klaster „Drina-Drvo“
Klaster drvoprerađivača i šumarstva „Drina-Drvo“ čini 8 preduzeća i 2 šumska gazdinstva sa područja opština Srebrenica, Milići i Bratunac. Ciljevi ovog udruženja su: kreiranje i sprovođenje strategije zajedničkog nastupa članova na tržištu; ažurno informisanje članova…
Klaster informacionih tehnologija Banja Luka
IT klaster Banja Luka je udruženje od 17 IT kompanija iz Banje Luke koje formalnim spajanjem žele da povećaju kapacitet, konkurentnost i kvalitet rada članica na globalnom IT tržištu.
Klaster „DRVO“ Prijedor
Okuplja grupu poslovnih subjekata sa područja regije koju, osim Prijedora čine Kostajnica, Kozarska Dubica, Krupa na Uni, Novi Grad i Oštra Luka. Klaster „DRVO“ je postigao značajne rezultate na polju jačanja konkurentnosti svojih članova.