Kontroling

Razvojna agencija Republike Srpske u okviru Evropske mreže preduzetništva privrednim subjektima u Republici Srpskoj nudi još jednu uslugu koja će omogućiti upravi preduzeća ostvarivanje kvalitetnijeg uvida u tekuće poslovne performanse,  moguće buduće rizike i efekte potencijalnih poslovnih odluka. Riječ je o specijalizovanim obukama iz oblasti kontrolinga.

Šta je kontroling?

Kontroling je njemačka metodologija upravljanja preduzećem kojom se prikupljaju informacije neophodne rukovodiocima za donošenje kvalitetnih odluka (izrada budžeta, strateško planiranje, obračun troškova i učinaka, interno informisanje i izvještavanje, planiranje investiranja i dezinvestiranja, analiziranje poslovanja preduzeća, uvođenja elektronske obrade podataka, posebna istraživanja i sl.)

Jedan od ključnih alata kontrolinga jeste definisanje mjerljivih ciljeva, sagledavanje odstupanja u odnosu na usvojene ciljeve i predlaganje korektivnih mjera.

Kontroling istražuje da li su ciljevi dostižni, ispituje razloge koji su doveli do odstupanja i usmjerava aktivnosti na pravi put. Ukoliko put nije pravi, uloga kontrolinga se ogleda u preispitivanju poslovne strategije. Kontroling se može opisati i pojednostavljeno kao „CMOK“ matrica (Ciljevi, Mjerenja, Odstupanja, Korekcije).

Kontroling pruža stručnu podršku i pomaže donosiocima odluka u procesu odlučivanja, vođenja i upravljanja.

Kontroler je osoba čija je funkcija da izvještava i pomaže u davanju stručnih argumentovanih mišljenja, preporuka i zaključaka, tj. pružanje preventivnih i korektivnih informacija s ciljem da se uprava preduzeća upozna s tekućom problematikom poslovanja, kao i sa mogućim budućim rizicima i efektima poslovnih odluka na funkcionisanje privrednog  subjekta.

Obuka obuhvata teorijski i praktični dio.

Obuka će obuhvatiti sljedeće oblasti:

  1. TOT Kontrolera
  2.  Kolbov ciklus učenja,
  3. Fasilitacija,
  4. Dizajniranje obuke trenera,
  5. Operativni i strateški kontroling alati
  6. Specifični alati kontrolinga,
  7. Životni ciklus proizvoda,
  8. Analiza konkurencije,
  9. Benchmarking šabloni,
  10. Spoznaja slabosti preduzeća,
  11. BCG matrica (matrica industrijskog rasta i tržišnog udjela),
  12. ABC analiza (metoda za analizu i upravljanje zalihama,
  13. Excel u kontrolingu
  14. Izrada „onePage“ izvještaja,
  15. Upravljanje izvještajima,
  16. Generisanje izvještaja.
  17. Psihologija u kontroling
  18. Timski rad

Cilj obuke je da polaznici steknu osnovna znanja iz oblasti kontrolinga i ovladaju alatima i tehnikama koje će praktično primijeniti u preduzeću.

Šta dobijaju naši klijenti – polaznici obuka?

  1. sistematičan pregled bitnih zadataka kontrolinga,
  2. usvajaju pojmove kontrolinga i uče raditi sa kontroling alatima,
  3. stiču potrebna znanja i kompetencije iz kontrolinga koja su im potrebna za rad sa rukovodiocima u preduzeću,
  4. osnovna stručna i metodološka znanja za razvoj mjera za ostvarivanje ciljeva preduzeća, dokumentovanje poslovanja, te korekciju grešaka u poslovanju,
  5. visoka orjentacija prema korisnicima i primjeri iz svakodnevnog rada u preduzeću osiguravaju praktičnu korist za polaznike obuke.

Na kraju polaznici dobijaju sertifikat o završenoj obuci koji izdaje Razvojna agencija Republike Srpske i ICVInternationalerControllerVerein (Međunarodno udruženje kontrolera).