U okviru aktivnosti na projektu „Prihvatanje neuspjeha da bi se olakšalo pružanje „druge šanse“ preduzetnicima u Dunavskoj regiji“ – DanubeChance2.0, Razvojna agencija Republike Srpske organizovala je juče u Banjoj Luci treći poslovni doručak na kojem su osim preduzetnika učestvovali i predstavnici Privredne komore Republike Srpske, Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, Investiociono-razvojne banke Republike Srpske i lokalnih razvojnih agencija.
Prisutne je pozdravio direktor Razvojne agencije Republike Srpske Marinko Đukić, nakon čega su predstavljeni zaključci i preporuke sa prethodnog poslovnog doručka i početne aktivnosti na uspostavljanju Transnacionalne akademije za preduzetnike koji žele ponovo da pokrenu posao. Ovaj vid podrške predstavlja teorijsku i praktičnu obuku sadržanu u 10 modula, kao i program mentoringa.
Takođe, na sastanku je predstavljena Transnacionalna mreža eksperata za preduzetnike „druge šanse“ (Second-chance Entrepreneurial Transnational Community Pool of Experts) koja je sačinjena od stručnjaka koji će preduzetnicima pružati stalnu podršku i mentoring u toku i nakon trajanja projekta. Za ovu makro-regonalnu ekspertsku mrežu, partneri u projektu DanubeChance2.0 će okupiti 22 stručnjaka iz 11 zemalja koja će biti podržana od strane donosioca zakona i ključnih aktera.
U okviru diskusije razgovarano je o potrebi prevazilaženja stigmatizacije preduzetnika koji su doživjeli poslovni neuspjeh, a žele ponovo pokrenuti posao, kao i o tome kakvu podršku institucija oni očekuju i na koji način institucije u tome mogu da ih podrže.
Razvojna agencija Republike Srpske jedan je od 17 partnera u projektu „Prihvatanje neuspjeha da bi se olakšalo pružanje „druge šanse“ preduzetnicima u Dunavskoj regiji“ – DanubeChance2.0 i jedini partner iz BiH. Provođenje projekta počelo je u julu 2018. godine i aktivnosti će biti realizovane do juna 2021. godine.
Cilj projekta DanubeChance2.0 je razvijanje politika „druge šanse“ preduzetnicima, kao i razvoj praktičnih rješenja za poboljšanje preduzetničkog učenja i kulture da bi se izbjegao „gubitak preduzetničkog potencijala“ i prevazišla „stigmatizacija“ preduzetnika koji su bankrotirali u Dunavskoj regiji.
Projekat sufinansira Evropska unija iz ERFD, IPA, ENI fondova u okviru Dunavskog transnacionalnog programa 2014-2020.