500 привредних субјеката успјешно је аплицирало на Пети јавни позив за додјелу грант средстава из Challenge фонда за иновативне пословне идеје који је затворен 15. априла.
Иницијална средства у износу до 750.000 ЕУР намијењена су зрелим привредним субјектима, као и стартапима са иновативним идејама, производима или услугама које могу довести до смањења незапослености, повећања конкурентности и одрживог друштвено-економског развоја у БиХ.
И овај пут одабрани корисници из категорије стартапа, који су регистровани најмање 6 мјесеци, могу добити максимални износ гранта до 10.000 ЕУР, док корисници из категорије зрелих привредних субјеката до 250 запослених, који обављају дјелатност дуже од двије године, могу рачунати на подршку у максималном износу до 30.000 ЕУР. Апликанти морају обезбиједити минимално властито учешће од 50% укупне вриједности предложеног пројекта. Период имплементације пројекта не може трајати дуже од 12 мјесеци. У току је прва фаза евалуације пристиглих пријава, док је минимални број бодова који пројекат мора освојити да би прошао у другу фазу евалуације 60. Након процеса евалуације биће извршен коначан избор идеја које ће бити подржане бесповратним средствима Challenge фонда.
На претходна 4 јавна позива пријавила су се чак 2.074 привредна субјекта из БиХ и Шведске. До сада је 63 корисника реализовало пројекат за чију реализацију је било предвиђено око 1.4 милиона ЕУР гранта. Њиховом реализацијом отворено је преко 300 нових радних мјеста.
У току је реализација 70 пројеката за чију реализацију из Challenge фонда је предвиђено око 1.6 милиона ЕУР.
Досадашња реализација пројекта показала је да Босна и Херцеговина има значајан иновативни потенцијал и да су унапређења и побољшања пословних процеса, креирање нових производа и услуга могући у свим секторима и свим пословним субјектима.
Међу подржаним идејама има и оних из области ИТ као што су иновативни хардвер и софтвер за паметне инсталације, иновативна веб платформа за пласман домаћих производа, али и пројеката који на иновативан начин збрињавају отпад из примарне производње чиме доприносе очувању животне средине и истовремено стварају нове производе. Challenge фонд подржао је и увођење нових технологија у преради хране, металској и дрвној индустрији, попут иновиране технологије сачмарења или конструисања потпуно нове машине за угаоно савијање лимова, као и пројекте захваљујући којима је унапријеђен процес производње и креирани нови иновативни производи који су пронашли мјесто и на тржишту Шведске, Њемачке, Норвешке, Румуније, Словачке…
Challenge фонд успостављен је у оквиру пројекта Challenge to Change – C2C укупне вриједности око 5 милиона ЕУР који финансијски подржава Шведска агенција за међународни развој и сарадњу – Сида/Амбасаде Шведске у БиХ, а који кроз пет година проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске (РАРС). Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска.