GRANDIS – Предузетнице у дигиталној и зеленој економији

О GRANDIS пројекту

Пројекат Interreg Europe GRANDISGreen, digital, femaledriven SMEs, има за циљ да откључа потенцијал предузетница и МСП које воде жене у секторима „двоструке транзиције“- зелених и дигиталних технологија, односно у областима у којима су тренутно недовољно заступљене. Ширењем знања и добрих пракси, развојем родно – инклузивних политика, пружањем подршке институцијама власти, кроз овај четверогодишњи пројекат настоји се промовисати уравнотежени и одржив економски раст широм европских регија.

Пројекат GRANDIS окупља 10 партнера из цијеле Европске уније. Сви партнери су посвећени остваривању циља пројекта, спајајући различите економске контексте и различита политичка искуства. GRANDIS ствара живо окружење за размјену и учење, обезбјеђујући активно учешће свих заинтересованих страна у активностима међурегионалне и регионалне сарадње.

Пројекат ће се проводити у наредном четверогодишњем периоду, а усклађен је са специфичним циљем Interreg Europe програма – Конкурентност МСП. Укупан буџет пројекта износи 1.615.424 евра.

Генерално, међурегионална сарадња у оквиру GRANDIS пројекта се фокусира на макро области: менторство и амбасадори, предузетничке и зелене вјештине, приступ финансијама, предузетничке мреже, баланс између пословног и приватног живота и социјална заштита. Током провођења пројекта, пројектни партнери ће анализирати и процјењивати постојеће шеме подршке, те унапређивати капацитете за дизајнирање и побољшање инструмената подршке. Захваљујући међурегионалној сарадњи оствареној кроз пројекат, поставиће се основа за политике усмјерене ка будућности регија ЕУ који подстичу успјешну транзицију и који покрећу МСП која воде жене.

 

Пројектни партнери:

  1. Регионална агенција за иновације Јужног прекодунављаSTRIA, Мађарска
  1. Регија Крит, Грчка 
  1. Западна комисија за развој, Ирска
  1. Јавна служба Валоније – Одjељење за запошљавање и стручно образовање, Белгија
  1. Европски институт за иновације и технологију, Њемачка
  1. Управа општине Зарасаи, Литванија 
  1. FUTURE CENTER, Албанија 
  1. Развојна агенција Републике Српске, Република Српска/Босна и Херцеговина
  1. Генерални директорат за иновације, технолошки развој и индустријско предузетништво Регионалне владе Кантабрије, Шпанија 
  1. SODERCANРегионална развојна агенција Кантабрије (Шпанија)

 

У вријеме брзог напретка дигиталне и зелене транзиције, Европска унија је поставила врло амбициозне циљеве за ублажавање климатских промјена и рјешавање друштвених потреба, од којих један укључује постизање климатски неутралне економије до 2050. године. У процесу ових трансформација, мала и средња предузећа (МСП), која чине окосницу европске привреде од око  25 милиона предузећа, пред собом имају јединствене изазове, али и могућности.

Једна од јасно изражених карактеристика европских МСП је родна неједнакост. Упркос свом потенцијалу да подстичу иновације и одрживи развој, жене предузетнице су и даље недовољно заступљене, посебно у областима „двоструке транзиције“ – дигиталних и зелених технологија.  Родне разлике у запошљавању су скупе због смањене ефикасности и пропуштеног потенцијала за иновације, а ова недовољна искоришћеност женског предузетничког потенцијала је посебно изражена у Европској унији, гдје су изазови ових транзиција посебно појачани родним неједнакостима.

Постојеће структуре за подршку и политике које се доносе на регионалном и националном нивоу, често занемарују питања која се јављају око неједнакости полова, што резултира недостатком конкретних иницијатива које подстичу и подржавају предузетнице у овим иновативним секторима. Штавише, иницијативе које воде жене, често се суочавају са додатним препрекама, као што је недовољан приступ финансијама и ресурсима, што додатно омета и отежава њихово учешће у дигиталној и зеленој транзицији.