Марибор домаћин друге студијске посјете у оквиру пројекта Danube4SEecosystem

Представници Развојне агенције Републике Српске учествовали су од 20. до 21. маја 2025. године на семинару и студијској посјети Марибору, Словенија, у организацији Економско-пословног факултета Универзитета у Марибору. Ова активност реализована је у оквиру пројекта „Унапређивање развоја социјалне економије ангажовањем локалних власти у екосистеме подршке друштвеним предузећима за инклузивније тржиште рада у Дунавској регији“ – Danube4SEecosystem.

На семинару који је одржан првог дана, партнери у пројекту су имали прилику да присуствују  излагању стручњака из области социјалне економије. Ванредни проф. др Аленка Славец Гомезел са Универзитета у Љубљани говорила је о перспективама развоја друштвених предузећа у Дунавској регији, док је Јан Пелоза, извршни директор Impact Hub Љубљана представио акцелератор програм за друштвена предузећа. Поред тога Грегор Левич, предсједник Мреже организација друштвених предузетника представио је активности ове Мреже, док је Нуша Лешник из туристичке агенције „Сончни взход“ представила  иницијативу Туристички хаб – подршка за локалне туристичке понуђаче.

Током састанка пројектних партнера дискутовало се о имплементацији пројектних активности, развоју платформе за обуке друштвених предузећа и јединица локалних самоуправа, као и припреми радионица.

Другог дана организована је студијска посјета с циљем представљања успјешних локалних иницијатива у области социјалне економије. Партнери у пројекту су посјетили социјалну фарму “Кореника“ у Шаловцима, „Kreator lab“– Институт за развој креативних технологија у Марибору, те „Задругу Добрина“.

У пројекту Danube4SEecosystem  учествује 10 партнера из 9 земаља Дунавске регије, међу којима је и Развојна агенција Републике Српске као једини пројектни партнер из Босне и Херцеговине, док су остали партнери из Румуније, Мађарске, Словачке, Хрватске, Чешке, Аустрије, Србије и Словеније.

Пројекат Danube4SЕecosystem суфинансира Европска унија у оквиру Interreg Дунавског регионалног програма.

Главни циљ пројекта је заједнички развој инспиративних политика за друштвена предузећа укључивањем локалних новоа власти у екосистеме подршке друштвеним предузећима да би се унаприједило инклузивно запошљавање у Дунавској регији уз подршку одрживом пословању друштвених предузећа и повећања њихове улоге у запошљавању на нивоу насеља и регија.