Пракса у предузећима, шанса за повећање запослености

У Приједору је јуче отворена дводневна конференција „Пракса у привредном окружењу, шанса за повећање запослености и боље позиционирање на тржишту рада“, чији је циљ откривање најактуелнијих препрека и проблема при организацији практичне наставе у школама и предузећима.
Један од циљева конференције, коју организује Агенција за локални економски развој „Преда“ из Приједора у сарадњи са Републичком агенцијом за развој малих и средњих предузећа је и упознавање са алатима који се користе у организацији праксе и успостављања непосредније везе између школа и привреде.
Учесници конференције су представници малих и средњих предузећа, образовних институција и интермедијарних организација, те остали субјекти укључени у процес образовања и запошљавања.


Пројект менаџер у Агенцији „Преда“ Сања Карановић рекла је да ће на конференцији бити ријечи и о мотивацији и системима подршке које предузећа у Републици Српској могу да очекују уколико се одлуче на укључивање у организацију практиче наставе.
Учесници су нагласили да је проблем стварања квалитетног кадра у условима гдје се технологија производње веома брзо развија заједнички свим земљама региона.
Директор Политехничке школе из Крагујевца Синиша Којић истакао је да је за квалитетну привреду, осим праћења технолошких иновација, потребан и развој кадра.
„Савремена фабрика изгради се за годину дана, али за квалитетне кадрове треба вам много више времена“, рекао је Којић.
Он је додао да је занатство на Балкану у великој мјери стагнирало у протеклом периоду, али да овакве активности и пројекти могу на дуге стазе донијети позитивне резултате.
Проблем су и предрасуде према појединим занимања, речено је на конференцији, због чега мали број ученика бира техничке смјерове.
„Желимо да у наше погоне привучемо боље ђаке, који сад бирају нека друга занимања, попут права или економије. Тако би се најквалитетнији кадрови уписивали у смјерове из подручја инжењертва, јер ми радимо са машинама које су сами технолошки врх“, нагласио је Фрањо Шетак из предузећа „Тексимп“, које се бави дистрибуцијом ЦНЦ машина, али и обуком оператера који на њима раде.
Конференција се одржава у оквиру пројекта „Подршка малим и средњим предузећима у активнијем укључивању у процес организације практичне наставе“, а подржала ју је ЕУ путем програма „Еразмус плус“, те Влада Швајцарске.

Извор: СРНА