Потенцијалним апликантима представљене пропозиције учешћа у Програму прекограничне сарадње Србија-БиХ

Потенцијалним апликантима из БиХ и Србије за Други позив за достављање приједлога пројеката у оквиру Програма прекограничне сарадње Србија – БиХ на располагању ће бити 4.680.000 евра, од којих се 2.790.000 односи на Србију, а 1.890.000 на БиХ.
Овај позив, који траје од 5. септембра до 5. октобра, расписале су делегације ЕУ у Србији и БиХ у сарадњи са Канцеларијом за европске интеграције Владе Србије и Дирекцијом за европске интеграције БиХ за апликанте из четири округа из Србије – Златиборског, Мачванског, Колубарског и Сремског и 67 општина у БиХ.
На посљедњој од четири информативне сесије о овом позиву, која је данас одржана у Источном Сарајеву, истакнуто је да апликанти могу да буду непрофитна правна лица регистрована на територији Србије и БиХ, а да ће финансијски бити подржани пројекти из области економског развоја, заштите животне средине, социјалне кохезије, те пројекти размјене људи и идеја с циљем унапређења професионалне и сарадње цивилног друштва.
Програм прекограничне сарадње Србија – БиХ реализује се у оквиру Инструмента предприступне помоћи /ИПА/, Компонента 2 – прекогранична сарадња чији су циљеви развијање сарадње у регији и припрема земље кандидата и земље потенцијалног кандидата за будуће кориштење и управљање структурним фондовима ЕУ.
Шеф Одсјека за програме прекограничне сарадње у Дирекцији за европске интеграције БиХ у Сектору за координацију програма помоћи ЕУ, Нада Бојанић, рекла је да је циљ информативне сесије да се пропозиције позива приближе потенцијалним апликантима и повећа информисаност јавности о овим програмима.
– Основни захтјев у програмима прекограничне сарадње јесте да буде укључен по један апликант из сваке земље – нагласила је Бојанићева и додала да није одређен број пројеката, али да постоје одређени лимити.
Изражавајући задовољство резултатима првог позива, она је навела да је одобрено и уговорено 18 од укупно пријављена 74 пројeката који су у фази имплементације.
– У првом позиву је на располагању било мање средстава – око 3.200.000 евра – истакла је Бојанићева.
Према њеним ријечима, проблем са пакетом ИПА фондова за БиХ за 2011. годину нема никакве везе са програмима прекограничне сарадње.
– Наша основна улога је да приближимо ове програме потенцијалним апликантима и корисницима, да објаснимо правила и процедуре и да пружимо подршку свима који су заинтересовани да конкуришу за средства која су на располагању о овиру другог позива. Ми смо прва контакт тачка људима са терена из подручја који овај програм обухвата – појаснила је Љиљана Ршумовић, шеф Заједничког техничког секретаријата за Програм прекограничне сарадње Србија – БиХ, чије су канцеларије у Ужицу и Тузли основале делегације у Србији и БиХ.
Она је поновила да на позив могу конкурисати непрофитне организације са територије Србије и БиХ које направе заједнички пројекат са два буџета за бесповратна средства од 20.000 до 400.000 евра.

– У другом позиву биће финансиране активности које су непрофитне и које се односе на развој предузетништва, економије, социјалне политике, социјалне кохезије, туризма, екологије и мањи пројекти који се односе на повезивање људи у смислу културе, спорта, музике, те разноразни фестивали – навела је Ршумовићева.
Према њеним ријечима, овим се желе охрабрити институције из Србије да пронађу партнера у некој институцији у БиХ да припреме заједнички пројекат по правилима ЕУ и са њим конкуришу за средства.
– Суштина прекограничне сарадње јесте да граница не буде тачка раздвајања него спајања и да обновимо везе и институције које заједнички сарађују. Ако неки пројекат буде финансиран институције које у њему учествују обавезне су да заједно сарађују на његовој реализацији од шест мјесеци до двије године – појаснила је Ршумовићева.
Напомињући да апликант из БиХ потписује уговор са Делегацијом ЕУ у БиХ, а из Србије са Делегацијом ЕУ у Србији, она очекује да ће у овом позиву бити одобрено много више пројеката него у првом позиву.
Претходно су информативне сесије одржане у Шапцу и Ужицу у Србији, те Лукавцу у БиХ. (СРНА)