Обука кадрова за управљање пројектним циклусом

Република Српска ће доказати опредијељеност да сама управља пословима кандидовања пројеката код међународних донаторских организација, укључујући и ЕУ, те обезбиједити да се средства која су на располагању ефикасније користе у провођењу пројеката, изјавио је у Приједору директор Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Слободан Марковић.
– Не треба нам пет регија у БиХ јер ми имамо своју филозофију. Српска је једна регија и унутар ње можемо имати субрегије које ћемо дефинисати након пописа становништва – рекао је Марковић.
Он је подсјетио да је Српска увијек поручивала да пет регија неће, али да раније није прецизирала шта је то што хоће, него да сада зна шта хоће и да је уважен њен захтјев да се ни обуке ни пласман новца у БиХ не врши преко тих пет регија.
– За нас је битно да је Српска једна социо-економска регија која има координацију путем мреже локалних развојних агенција и чија ће свака група општина имати једног регионалног координатора као што је то у Приједору Агенција за економски развој општине „Преда – ПД“ – рекао је Марковић.
У Приједору се ове седмице одржава обука за запосленике шест општина ове регије о теми „Управљање пројектним циклусом и приступ логичкој матрици за идентификацију и израду пројеката у контексту тренутних/будућих програма финансирања“.
– Циљ је да у свакој општини обучимо два до четири човјека за управљање пројектним циклусом што је изузетно важан корак за фазу кандидатског статуса, а за шта имамо мањак људи. Колико ћемо повући новца, зависи искључиво од нас. Од када је ЕУ основана, ниједан одобрени буџет није потрошен до краја јер је увијек понуђено више него што је искориштено – нагласио је Марковић.
Он је навео да БиХ троши између 35 и 45 одсто могућих средстава јер тим процесом сада управља делегација Европске комисије у Сарајеву, а да се врхунском пролазношћу сматра ако нека консултанстка кућа у Европи има 50 одсто реализованих пројеката.
– Примјера ради, Хрватска је више од 200 људи за ове послове обучавала у иностранству. Док је ЕУ управљала тим послом, Хрватска је имала искориштеност 40 одсто. Кад је тај посао почела да ради сама искориштеност је нагло пала на 20 одсто. И ми смо толико неуки у томе да ће, ако се на вријеме не оспособимо, све проћи мимо нас – истакао је Марковић.
Обука особља локалних заједница проводи се у оквиру пројекта „Подршка ЕУ институционалном јачању капацитета регионалног и локалног економског развоја и развоја малог и средњег предузетништва“ који финансира ЕУ.
– Прва фаза су разговори са начелницима општина и особљем одабраним за овај пројекат, друга фаза је сама обука, а трећа фаза је да општина за пројекат који сама одабере добије консултанта ментора који ће са њеним обученим особљем тај посао технички довести до краја – појаснио је Марковић.
Савјетник за општинска и питања регионалног развоја у пројекту ЕУРЕЛСМЕД, Павлос Колијас, рекао је да је до сада обуку прошло 280 људи, а до завршетка пројекта требало би да је прође око 500 људи.

– По завршетку пројекта очекујемо да у свакој општини у БиХ имамо у просјеку три човјека добро обучена за припрему и израду пројеката – истакао је Колијас.
Он је нагласио да је добар пројекат мост између постојећих потреба локалне заједнице и доступних фондова и да због тога општине морају имати добро обучено и добро информисано особље.
Пројекат Еурелсмед у РС проводи се у сарадњи са Републичком агенцијом за развој малих и средњих предузећа, а у Федерацији БиХ са регионалним развојним агенцијама. (СРНА)