Новa технологија нуди неограничене могућности за развој пословања, посебно у компетитивним индустријама које траже сталне иновације и усклађивање с трендовима, али и постављење нових трендова.
Један такав мали бизнис који се континуирано развија и прилагођава тржишту је стартaп „LIV“ д.о.о. из Источног Сарајева. Ова фирма послује од 2021. године, бави се производњом и продајом квалитетне одјеће за све узрасте, од беба до одраслих, развијајући свој бренд LIV.
”Од почетка ми је жеља да, уз креирање, производњу и продају, створимо бренд који ће бити више од малог локалног бизниса. Тако смо покренули веб шоп https://liv.ba/, Facebook и Instagram налоге као подршку продаји и у складу са свјетским тржишним трендовима. Намјера је да наставимо да иновирамо и уводимо одрживије и еколошки напредније системе у производњу. То ће омогућити убризгавање боје директно у тканину, што ће допринијети бржој, ефикаснијој и економичнијој производњи. Управо тај циљ – да увијек идемо корак даље је био основни мотив за пријаву за менторинг програм. Оптимизација процеса, повећање конкурентности у односу на конкуренцију у земљи и из иностранства је оно на чему смо радили с ментором,” каже Ивана Вукмановиć, власница фирме.
Менторинг програми омогућавају фирмама да препознају кључна подручја унапређења и пронађу најбоља рјешења. Кроз стручне савјете и анализирање тржишних трендова, компаније могу стратешки планирати ширење и осигурати дугорочну стабилност.
Ментор Марко Какућа из Развојне агенције Републике Српске је каже да су кроз израду и имплементацију Акционог плана идентификовали четири кључна подручја унапређења. ”LIV“ је иновативна фирма која и даље показује пуно потенцијала за диференцијацију на тржишту. Диверсификација тржишта и унапређење канала комуникације с циљем јачања позиције на тржишту само је један од корака којима се бавимо. Препознали смо и друге развојне прилике унутар фирме а фокус нам је и на изналажењу извора финансирања кроз подстицаје и грантове за набавку опреме која ће осигурати да производња прави мањи отисак на животну средину и истовремено ствара већу вриједност за фирму”, рекао је Какућа.
Сарадња са менторима осигурава да се пословне стратегије прилагођавају динамичним тржишним условима. Први резултати већ су видљиви кроз проширивање производног спектра и остварене нове пословне прилике, што потврђује значај стратешког менторства.
Развојна агенција Републике Српске уз подршку Јапанске агенције за међународну сарадњу (JICA) наставља са јачањем система менторинга за мала и средња предузећа у републици Српској. До сад је успјешно сертификовала 71 ментора и 10 тренера ментора, те реализовала менторинг услуге у 78 предузећа широм Српске.