У оквиру активности на пројекту „Прихватање неуспјеха да би се олакшало пружање „друге шансе“ предузетницима у Дунавској регији“ – DanubeChance2.0, Развојна агенција Републике Српске организовала је јуче у Бањој Луци трећи пословни доручак на којем су осим предузетника учествовали и представници Привредне коморе Републике Српске, Занатско-предузетничке коморе Републике Српске, Инвестиоционо-развојне банке Републике Српске и локалних развојних агенција.
Присутне је поздравио директор Развојне агенције Републике Српске Маринко Ђукић, након чега су представљени закључци и препоруке са претходног пословног доручка и почетне активности на успостављању Транснационалне академије за предузетнике који желе поново да покрену посао. Овај вид подршке представља теоријску и практичну обуку садржану у 10 модула, као и програм менторинга.
Такође, на састанку је представљена Транснационална мрежа експерата за предузетнике „друге шансе“ (Second–chance Entrepreneurial Transnational Community Pool of Experts) која је сачињена од стручњака који ће предузетницима пружати сталну подршку и менторинг у току и након трајања пројекта. За ову макро-регоналну експертску мрежу, партнери у пројекту DanubeChance2.0 ће окупити 22 стручњака из 11 земаља која ће бити подржана од стране доносиоца закона и кључних актера.
У оквиру дискусије разговарано је о потреби превазилажења стигматизације предузетника који су доживјели пословни неуспјех, а желе поново покренути посао, као и о томе какву подршку институција они очекују и на који начин институције у томе могу да их подрже.
Развојна агенција Републике Српске један је од 17 партнера у пројекту „Прихватање неуспјеха да би се олакшало пружање „друге шансе“ предузетницима у Дунавској регији“ – DanubeChance2.0 и једини партнер из БиХ. Провођење пројекта почело је у јулу 2018. године и активности ће бити реализоване до јуна 2021. године.
Циљ пројекта DanubeChance2.0 је развијање политика „друге шансе“ предузетницима, као и развој практичних рјешења за побољшање предузетничког учења и културе да би се избјегао „губитак предузетничког потенцијала“ и превазишла „стигматизација“ предузетника који су банкротирали у Дунавској регији.
Пројекат суфинансира Европска унија из ERFD, IPA, ENI фондова у оквиру Дунавског транснационалног програма 2014-2020.