У оквиру Глобалне седмице предузетништва, Министарство цивилних послова БиХ и Европска тренинг фондација у сарадњи са Републичком агенцијом за развој малих и средњих предузећа, у Сарајеву је данас одржана конференција о предузетничком учењу.
Директор Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Слободан Марковић истакао је овом приликом да је неопходно улагати у нове предузетнике јер их је на простору Републике Српске и БиХ веома мало.
– Знамо да просјечно 50 одсто фирми пропадне у првој години од оснивања и да само 20 одсто доживи десети рођендан. Ово више него довољно говори колико морамо улагати у нове предузетнике – рекао је Марковић нагласивши да се током скупа чуло и поражавајуће сазнање да родитељи представљају предузетнички живот као стресан и обесхрабрују дјецу да се баве овим послом.
Марковић каже да данас, уркос лако доступним информацијама, нема довољно идеја за покретање бизниса, да су воља и идеја, генерисани кроз образовање, основни критеријуми за постизање успјеха у бизнису.
– Бизнис није ни предмет, ни производ, ни машина, бизнис је човјек. Ако млади човјек нема петље да крене у реализацију своје идеје, од бизниса нема ништа – рекао је Марковић.
Представник Европске тренинг фондације Ентони Грибен нагласио је да је конференција сазвана у оквиру Глобалне седмице предузетништва, како би се истакли изврсни резултати који су остварили њихови партнери у претходном периоду у развијању стратегије предузетничког учења.
– Догађај као овај одржава се данас у још 120 земаља широм свијета, а десет милиона људи се усмјерило на то како промовисати предузетничку агенду у својим земљама – додао је Грибен.
Он је као кључну ствар навео да са предузетништвом треба почети што раније, те да од основне школе па до факултета треба створити „домино ефекат“ у цијелом образовном систему, како би се створили предузетници.
– Од наших партнера смо чули да предузетничке агенде не могу успјети уколико наставници не добију потребну подршку. Данас су људи из министарстава, образовања и пословног окружења идентификовали важно питање – да ли су дјеца предузетника у стању преузети фирме својих родитеља када они оду у пензију – рекао је Грибен.
Он је потврдио да ни образовни систем у ЕУ није успио то осигурати, додајући да је то „слијепа тачка политика образовања“.
Министарство цивилних послова БиХ је са својим партнерима иницирало израду стратегије о предузетничком учењу у образовним системима БиХ. Документ је упућен у Савјет министара БиХ и очекује се његово скоро усвајање.
– Ова стратегија даје оквир предузетничког дјеловања свих надлежних институција у сектору образовања, економском сектору, као и сектору цивилног друштва. У њој је истакнут значајан партнерски однос између Министарства цивилних послова и Министарства спољне трговине и економских односа БиХ – рекла је представник сектора образовања Министарства цивилних послова БиХ Весна Пуратић.
Она је додала да се дио стратегије односи на наставне планове и програме, објаснивши да они не подразумијевају увођење новог предмета, већ да предузетничке карактеристике треба „провући“ кроз различите предмете који се изучавају у основним и средњим школама. (СРНА)